IVAN SEDLÁK / ARCHITECTURE PORTFOLIO
SPORT COMPLEX
diplomová práca, rok 2014
Názov stavby: Športový areál Piešťany
Umiestnenie stavby: -
Katastrálne územie: Piešťany
Okres: Piešťany
Charakter stavby: Novostavba
Spracovatelia projektu: Bc. Ivan Sedlák, konzultant: Ing. Arch Peter Bauer
Postup návrhu:
Samotnému návrhu predchádzali mnohé analýzy a rozbory stávajúceho areálu. Areál som navštívil niekoľko krát, analyzoval som situáciu nielen v samotnom areali ale aj v nadväznosti na širšie vzťahy až pokiaľ som nevyvodil všetky problémy, ktoré tam v súčasnosti existujú.
Hlavný problém je v súčasnosti nedôstojné parkovanie pred samotným vstupom do areálu. Je to veľká betónová plocha, ktorá jednak postráda akúkoľvek dopravnú organizáciu - chaotické parkovanie, ktoré spôsobuje problém počas športových podujatí a zároveň kapacitne nespĺňa požiadavky na počet parkovacích miest. Zároveň táto plocha pôsobí ostrým kontrastom k susednému mestskému parku a pôsobí na návštevníkov odpudivo a zastrašujúco. Mojim cieľom bolo navrhnúť taký priestor, ktorý bude ľudí lákať nazrieť, bude ich svojou formou, tvarom a transparentnošťou prevádzok priťahovať a bude v synergii s mestským parkom. Taktiež som kládol dôraz nato aby bolo možné daný priestor využivať verejne, aby vznikla plocha, ktorá nebude využitá priležitostne počas športových podujatí, ale plocha , ktorá bude slúžiť obyvateľom mesta sústavne. Z tohto dôvodu som navrhol nové kontroly vstupov, ktoré sa nachádzajú nevyhnutne pred samotnými tribúnami čím vlastne vzniká väčší priestor na zhromaždovanie a zároveň veľkorysejší verejný priestor. Pri hmotovom tvarovaní objeku novej západnej tribúny, kafetérie či aj samotných parkových úprav som sa značne inšpiroval susedným mestským parkom a vytvoril som simplicitné organické tvary, ktoré akoby vyrastali z terénu. Pri západnej tribúne som sa snažil vytvoriť organický tvar, ktorý bude evokovať rýchlosť a dynamiku športovcov a zároveň som sa nechal ovplyvniť aj susedným Biskupským kanálom respektíve riekou Váh. To všetko som potom pretavil do čo najsymplexnejšieho tvaru. Vznikol tak objekt, ktorý evokuje vlnu vynárajúcu sa z terénu. V princípe jednoduchý, ale zároveň dynamický a moderný tvar, ktorý spolu s celopresklenou štrukturálnou fasádou nepôsobí vzhľadom na svoju veľkosť ťažko. Dôvodov pre použitie celosklenenej západnej fasády bolo viac. Prvotne to bola inšpírácia v rieke Váh, ktorá v sebe reflektuje okolité stromy, ďalej to bol cieľ vytvoriť objekt, ktorý nebude pôsobiť priveľmi monumetálne a v neposlednom rade som sa snažil o to aby jednotlivé objekty mohli medzi sebou komunikovať. Vzniká tak optické prepojenie medzi športovcami v posilňovni, ktorá tvorí takmer cele druhé nadzemné podlažie západnej tribúny a medzi ľudmi pohybujúcimi sa vo verejnom priestore pred štadiónom. Toto všetko nakoniec vytvára veľký hodnotný priestor, v ktorom sa ľudia nebudú cítiť utláčane od okolitej zástavby.
Podzemné parkovanie na západnej strane je zámerne zapustené iba dve metre v teréne a je to jednak z dôvodu vysokej podzmene vody, ale zárveň som sa snažil mierne hmotovo vytvarovať parkové úpravy pred štadiónom a opticky tak oddeliť jednotlivé prebiehajúce aktivity vo vytvorenom priestore. Terén sa pozvoľne tvaruje a tak sa nestane, žeby prichádzajúci ľudia nevideli čo sa v priestranstve odohráva. Hmota postupne vyrastá do výšky jeden meter nad pôvodný terén a tak je aj z pôvodnej urpvne terénu dobrý rozhľad.
Na severnej strane podzemého parkoviska ako keby vrásnením vyrastá z terénu kaviareň, ktorá nielen pôsobí proti nepriaznivým poveternostným vplyvom prevládajúcich severných vetrov, ale zároveň je optickou oporou priestranstva a skrýva rampu vedúcu do podzemnej garáže. Zelená strecha kaviarne je pochôdzna a tak si budú ľudia môcť na ňu sadnúť, či z nej pozorovať športové aktivity prebiehajúce vo verejnom priestore. Okrem toho je vytvorené nové parkovanie na východnej strane štadióna spolu s prepojením východnej a západnej strany športového areálu, ktoré doposiaľ chýbalo a zároveň aj prepojenie s Biskupským kanálom a ostrovom Lido.
